Okolica i szlaki!

Zapraszamy Was do Kiczor, najmłodszej wsi na Orawie Polskiej, która do 1991 roku była częścią wsi Lipnica Wielka. Położona jest u podnóża Królowej Beskidów - Babiej Góry (1725m. n.p.m.). Właśnie na ten piękny, a zarazem tajemniczy szczyt prowadzi zielony szlak, który biegnie tuż obok naszego domku. Podążając nim na Diablak - najwyższy szczyt Babiej Góry, widzieć będziecie wspaniała panoramę Tatr, Magury Orawskiej, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz wiele innych gór, pagórków i dolin.
W niedużej odległości od naszego domku przebiega tez pięknie położona leśna droga zwana Rajsztagiem, którą można pokonywać zarówno pieszo jak i na rowerze. Można nią dojść z jednej strony do Zubrzycy Górnej - Ochlipów, a w drugą stronę do granicy państwa i dalej na Słowację np. do Schroniska Slana Voda oraz Orawskiej Polhory. Przemierzając ją można zaobserwować stare świerki porastające dolną część babiogórskiego zbocza. Lasy te słyną z obfitości grzybów. Przy drodze jest kilka drewnianych deszczochronów gdzie można się schronić, przed deszczem lub upałem, oraz kilka starych leśniczówek. Zamieszkałych przez leśników chroniących obszary leśne.
Wybierając się na spacer lub wycieczkę rowerową po naszej gminie można podziwiać wiele cennych zabytków Orawskich. Są to głównie drewniane dzwonnice, kapliczki przydrożne, kościół parafialny św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej - według legendy został zbudowany za zbójnickie pieniądze, Dom Ludowy w Centrum Lipnicy, drewniane chaty orawskie oraz stare już nieczynne zakłady świadczące usługi dla ludności typu kuźnie lub młyn. W szkole Podstawowej w Kiczorach znajduje się zbiór pamiątek, medali i pocztówek związanych z Orawą ufundowany przez ks. Władysława Pilarczyka - regionalisty, rodaka z Kiczor. Warto też odwiedzić liczne źródełka z leczniczą wodą siarczkową lub solankową.

Wielbicieli kultury Orawskiej zapraszamy w pierwszy weekend Lipca na coroczne Święto Pasterskie odbywające się na Hali Stańcowej. Z naszego domku można tam dojść pieszo...

Otoczenie
Polub nas :)
Kontakt
an image
Gospodarstwo Agroturystyczne
"Orawska Knieja"

Henryk i Anna Kowalczyk
Kiczory - Polana 144A
34-483 Lipnica Wielka
tel. 18 26 102 80
tel. kom. 530730044